<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

 


تاج و ته ختی کویخا مو مه ر

وه ر گیراو له کتیبی : پیکه نینی گه دا

نوسینی : حه سه ن قزلجی

چه ند سال پیش شه ری دوهه می جیهانی ،هه ر له به یانی یه وه روژیک له بازاری مه هاباد ،سه ودای کرین و فروشتن ویستا.دوو کانداره کان که هه موو شتیک به گه زی خویان ده پیون ،و هه موو شتیک به سه نگ و ترازووی خویان ده کیشن ،تا گه زوو ته را زویان ده کار دا بی به ته نگ هیچه وه نین دنیا ژیرو ژوور بی ،هه ر ئه وان فروشیان ببی ،په کیان پی نا که وی.ئه و روژ نیو گه ز وه کو مقاشی هاوین له و لاوه که وتبو، ته رازووش مریشکه به کو رکت تیدا بنا یه ته وه .کو تو پر ،چپه چپ که و ته بازار .یه ک له یه کی ده پرسی :چ باسه ،کرمانج بو ده رمانیش ده ست نا که وی ؟

زوری پی نه چوو زانرا : سه رباز ده وری شاری گرتووه ،سوخره یه،ماین،ئه سپ،وشتر،گوی دریژ،هه رچی به کلری سواری و باری بیت به سوخره ده گیری.

ئه مجار خه لک زیاتر تینوی ده نگو باس بوون.چی یه ؟ چ قه وماوه ؟ که س نه ی ده زانی ! که سیش نه یی ده ویرا زوری لی بکو لیته وه . کارو باری له شکری ده وله ته و نه هینی یه،لیکو لینه وه ی باسی سه ره.

دوو سی روژی پی چوو،ورده ورده سوخره براوه  وه زع  هاته وه دوخی خوی . ده نگو باس بلاو بووه : به شیک له و له شکه ره ی له مه هاباده ،چوو بو ناو (گه ورکان).پاشان خه به ر گه یشت که له گه ور کانیش تیپه ریوه و به ره و سه ردشت   رو یشتو وه . ئیتر ده نگو باس و شکاوی هات.هیندیک ده یان گوت : ره نگه ئه ما نه چو بن هیی سه رده شت بگورن . هیند یکانیش ده یانگوت : ره نگه له و ناوه شه ر بیت .هاتو چو بو سه رده شت نه بو،نه یانده هیشت هیچ که س هیچ ببیسی. ئه وه ببوه مه ته لو که یک که س نه ی نه یتوانی هه لیینیی .تا شین و شه پور له مالی (حه یده ر عه لی خان) داکه وت.حه یده عه لی خان ئه فسه ری فه رمانده ی به شی شه ست تیری ئه و له شکه ره بوو که چوو بوه سه رده شت.

دریژه ی هه یه

[ دوشنبه ۱٧ تیر ۱۳٩٢ ] [ ۳:٤٩ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed