<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x


جاده سردشت – مهاباد

برای اولین بار در سال ... بین مهاباد و سردشت توسط نیروهای انگلیسی برای کمک رسانی به نیروهای شوروی در بحبوحه جنگ دوم جهانی که در منطقه با دولت عثمانی درگی بودن ایجاد شد،که بعلت آنکه جاده بسرعت و به منظور استفاده نظامی و موقت ساخته شدبود از لحاظ کیفیت بسیار خراب بود و اغلب ماشینها چند شبانه روز در راه می ماندند  .این جاده  در مواقع بارندگی عملا غیر قابل استفاده بود. جاده سردشت مها باد از ابتدای ساخت خاکی بود  و استفاه نظامی از ان می شد (ساختن پل ارتباطی بین سردشت ـ مهاباد ـ بانه توسط عزیز خان مکری سردارکل (1238 خ ـ 143 سال قبل) (اقدام به شوسه نمودن راه ارتباطی بین سردشت و مهاباد (1309 خ ـ 72 سال قبل)تا اینکه در زمان سر لشکر طهماسبی به این جاده رونق داد و آن را جاده رسمی اعلام نمود دو چند سالی بصورت سشه مورد (دادن طرح تسطیح جادة مهاباد به سردشت (1338 خ ـ 43 سال قبل))استفاده قرار می گرفت  تا اینکه در سال 1362 بوسیله اداره کل راه قدس تعریض ، تسطیح و آسفالت گردید .

ازسال 1362  تا کنون هر ساله تعدادی از پیچ های این جاده توسط اداره کل راه و ترابری حذف شده است . جاده مهاباد - سردشت یکی از محورهای حادثه خیز استان محسوب می شود، و هر ساله  طرح تعریض و حذف نقاط حادثه خیز این محور توسط اداره کل راه ئی های و ترابری استان آذر بایجانغربی  انجام می شود .ولیکن این جاده با وجود  زیبا ئی های افسون آمیز خاص خود همچنان برای مسا فرینی از این محور عبور می کنند ، خسته کننده است.

قسمت اعظم این جاده سر بالائی و سرازیری است قبل از انقلاب بحث ایجاد تونل زمزیران بارها در دستور کار دولت قرار گرفته پیگیر های متعدی نیز توسط نماینده وقت جناب آقای قادر شریف زاده در این خصوص انجام گرفت که  تاکنون منجر به حصول نتیجه نشده است . و از تونل زمزیران جز نام و وعده چیزی در اذهان مسئولین نمانده است. ایجاد تونل زمزیران جزء آرزوهای مردم ستم کشیده  این دیار می باشد.

 

 

[ پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳٩٢ ] [ ۱:٤۱ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed