<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

اولین شهر شیمیائی جهان از منظر صاحبان قلم


سردشت، جنایتی کم‌نظیر

نیکبخت:
 روزهای هفتم و هشتم تیرماه هریک به مناسبتی در تاریخ گذشته و آینده کشور ما ماندگار خواهند بود که سال یاد آن برگزار و تکرار می‌شود. ساعت 4 بعدازظهر روز هفتم تیرماه سال 1366 بار دیگر چند فروند هواپیمای جنگی عراق بر فراز «سردشت» چرخی زده و سپس چهارنقطه شهر را که یکی از آنها دقیقا نزدیک منبع آب آشامیدنی شهر بود، مورد حمله قرار دادند.

هنوز آخرین بمب را فرو نریخته بودند که مردم دریافتند این بمباران غیراز بمباران‌های قبلی سردشت وسایر نقاط کشور در زمان جنگ است.

 این بار سردشت چون شهر «ایپریت» در بلژیک در جنگ جهانی اول و «هیروشیما و ناکازاکی» ژاپن در جنگ جهانی دوم مستقیما مورد حمله بمب‌های کشتار جمعی قرار گرفته بود. مردم آشنایی چندانی با نحوه مبارزه با این نوع بمباران‌ها و عوارض آن نداشتند، گرچه پدافند شیمیایی ارتش در اندک زمانی به‌کار افتاد، ولی عمق حادثه و عوارض آن چنان بود که در کمتر از یک ساعت تعداد قربانیان به ده‌ها نفر رسید.
از آن تاریخ بمباران شیمیایی این شهر به عنوان سالروز بمباران مناطق مسکونی و غیرنظامی همچون نمادی از وحشی‌گری رژیمی که با شعار پان عربیسم و سوسیالیسم و آزادی به قدرت رسیده بود به ثبت رسید. بمباران شیمیایی سردشت چنان گسترده و وحشت آور بود که در کمتر از 24 ساعت تعداد قربانیان به مرز 100 نفر نزدیک و تعداد مصدومان آن هم از 5 هزار نفر تجاوز کرد.

ادر شهرهای مرزی چون سردشت، امکانات اندک آنچنان نبود که از لحاظ پذیرش و مداوا و معالجه پاسخگوی این جنایت وحشتناک باشد. بیمارستان‌های استان‌های اطراف نیز نتوانستند این همه مصدوم شیمیایی را مداوا کنند. گروه کثیری به تهران اعزام و عده‌ای هم به کشورهای اروپایی گسیل شدند.

 برای اولین بار اروپاییان خاطره بمباران شیمیایی «ایپریت» در جنگ جهانی اول را به یاد آوردند و با مداوای این مهمانان با بدن‌های تاول زده، مردمی که توان نفس کشیدن نداشتند مواجه شدند. هرچند نیروهای رژیم عراق در کمتر از چهارماه بعد از آغاز جنگ به لشکریان ایران درجبهه غرب حمله شیمیایی کرده و در روزها و سال‌های بعد پاره‌ای حملات تکرار شد ولی تا حمله شیمیایی سردشت سازمان ملل متحد این حملات را محکوم نکرده بود .

حمله شیمیایی به مناطق غیرنظامی محدود به سردشت نبود، روستاهای اشنویه در آذربایجان غربی، «آلواتان» در بانه و «نژمار» در مریوان و «زرده» و در کرمانشاه و ده‌ها نقطه دیگر در استان‌های مجاور مرز عراق عرصه ترکتازی صدامیان بود.

خانواده بیش از یکهزار نفر کشته این حملات و افزون بر ده هزار نفر مصدوم شیمیایی با چشمان خود سرنوشت صدامیان را دیدند و ایمان آوردند که ستمکاران خواهند فهمید چه سرنوشتی در انتظار دارند ولی آیا حقوق این قربانیان و مصدومین استیفا شده است و خدماتی که به آنان داده می‌شود جوابگوی آلام آنهاست؟

[ دوشنبه ۳ تیر ۱۳٩٢ ] [ ٢:٥۳ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed