<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

باستان شناسان موفق به شناسایی 30 اثر پیش از تاریخ ، تاریخی و اسلامی شدند. آثار پارتی - ساسانی در این شهر تعجب باستان شناسان را برانگیخت.
بیشترین آثار شناسایی شده متعلق به فرهنگ ساسانی است

تازه‌ترین بررسی‌های باستان‌شناسان به شناسایی 30 اثر پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی منجر شد. وفور آثار پارتی _ ساسانی در این شهر تعجب باستان‌شناسان را برانیگخت« ابراهیم خرازی »، باستان ‌شناس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌غربی در این مورد گفت:
« عملیات بررسی آثار باستانی شهرستان سردشت با هدف شناسایی آثار ناشناخته به شناسایی 30 محوطه و اثر پیش از تاریخ ، هزاره اول ، مانایی ، پارتی ، ساسانی و قرون اولیه اسلامی منجر شد. 15 اثر از این تعداد به دوران ساسانی و اشکانی تعلق دارد و همین باعث تعجب گروه کارشناسی شد.»
 
وی افزود: « با توجه به وجود تمدن اوراتو و آشور ما انتظار شناسایی آثار مانایی را داشتیم. بنابراین یک بررسی‌ دقیق و مطالعات بسیار برای شناسایی  وسعت جغرافیای دولت ساسانی و اشکانی در این محدوده لازم است.»
 
خرازی گفت: « باتوجه به مرز بودن منطقه سردشت و نبود اطلاع دقیق از آثار این منطقه بررسی ها آغاز شد. این بررسی‌ها به شیوه مراجعه حضوری به روستاها و کسب اطلاعات با همکاری مردم منطقه، تعیین دقیق مختصات جغرافیایی آثار با استفاده از دستگاه GPS ، تهیه شواهد و مدارک سفالی برای تعیین قدمت دقیق منطقه شروع شده است.»
 
باستان‌شناسان وجود رودخانه زاب را در این منطقه منشا تمدن‌های ناشناخته می‌دانند.
 
به اعتقاد خرازی کاوش‌ باستان ‌شناسان نشان از وجود و نزدیکی کشورهای آشور در این منطقه دارد. سارگون در نوشته‌های خود از سرزمین‌هایی یاد می‌کند که باید در محدوده سردشت قرار داشته باشد. حفاری‌ها تا کنون وجود دولت موصاصیر یا دولت آفتاب را در این منطقه را نشان داده‌است.
 
نخستین فصل کاوش‌های باستانی تپه ربط 2 سال گذشته با احتمال وجود دولت موصاصیر در این تپه انجام و به کشف مواد فرهنگی با ارزشی چون آجرهای لعابدار با تصاویر منقوش به انسان بالدار و شیر بالدار منجر شد.
 
تمدن « مانایی ها »، یک پادشاهی عظیم در دوران پیش از تاریخ بوده است که بیشتر حوزه شمال غرب ایران را فرا می گرفته است. باستان شناسان در جریان بررسی های خود کشف کردند به احتمال قوی « زیرتو » مهم ترین پایتخت مانایی ها در « قالایچی » بوده است. تاکنون اطلاعی از ویژگی های مردم مانایی و چگونگی زیست آنان به دست نیامده است.
پیش از این باستان شناسان آمریکایی گمان می کردند تپه باستانی « حسنلو » مرکز حکومت ماناها ، پادشاهی بسیار قدرتمند هزاره نخست پیش از میلاد بوده است

برگرفته از تارنمای خبرگذاری میراث فرهنگی

[ شنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٢ ] [ ۳:۳۸ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed