<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x


تکثیر گوزن زرد در جنگلهای سردشت انجام می شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی امروز گفت: با توجه به پدیده خشکسالی دریاچه ارومیه و مشکل کمبود آب در جزایر اطراف دریاچه، محیط زیست استان زیستگاه های جدیدی را برای گوزن زرد در استان شناسایی کرده است.

 

عباس نژاد افزود: مناطق جنگلی میرآباد سردشت به عنوان زیستگاه های فرعی گوزن زرد شناسایی شده که رهاسازی و تکثیر این گونه منحصر به فرد بزودی در مکان های شناسایی شده آغاز می شود

 

او افزود: هم اکنون 250 راس گوزن زرد بالغ در زیستگاه های پارک ملی دریاچه ارومیه زندگی می کنند و برای جلوگیری از خروج این حیوانات از محل زندگیشان 14 آب انبار و آبشخور جدید برای آنان در جزیره اشک دریاچه ارومیه تعریف شده است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت : سال گذشته پدیده خروج این گوزن ها از زیستگاه هایشان باعث نگرانی مسوولان شده بود که با بررسی کارشناسان و مشاوران بین المللی تصمیم بر افزایش قلمرو زیستی برای این گونه با ارزش گرفته شد.

 

عباس نژاد افزود: هم اکنون در راستای افزایش ضریب حفاظتی، پایش آنلاین جزایر نیز با دوربین های نصب شده در جزایر انجام می شود و امیدواریم با برنامه ریزی، مدیریت زیستی، افزایش ضریب حفاظتی و تامین تجهیزات و نیروی انسانی موجبات ماندگاری و تکثیر بیشتر گوزن ها را در منطقه فراهم شود.

 

او گفت : با توجه به وضعیت زیستگاهی، تغذیه مناسب و امنیت جزیره اشک تعداد گوزن ها رو به فزونی گذاشته به طوری که در حال حاضر افزون بر 70 تا 80 راس از گوزن های جزیره اشک زنده گیری شده و به زیستگاه های سایر استان ها انتقال یافته است.

 

تکثیر این گونه منحصر به فرد از سال 56 تا 65 در آذربایجان غربی آغاز شد و گوزن زرد به تدریج تبدیل به یکی از پروژه های موفق حفاظت محیط زیست در آذربایجان غربی شد.

[ پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ٢:۱٠ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed