<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x


انواع لباسهای کردی مردانه

انواع لباسهای کردی مردانه مرگور

از آنجا که لباس مردم کرد تقریبا به هم شبیه است ،در اینجا بصورت کلی به ذکر مشخصه های بارز لباس های زنانه و مردانه این ملت می پردازیم.این لباس نسبت به لباس سایر ایرانیان متفاوت است و بر اساس شرایط اقلیمی منطقه ، که منطقه ای کوهستانی و بسیار سرد است ، طی زمان شکل گرفته ، و رنگ بوزو یا شال یا سربند مردان وپوشاک زنان در هر طایفه نسبت به طایفه ی دیگر ، به خاطر مشخص شدن فرق می کند . مثلا طوایف بارزانی ، مردانشان دارای سربندی به رنگ زمینه ی سفید با خطوط خشتی قرمزند یا کردهای هرکی و شکاک دارای سربندی خاکستری هستند

دیزج مرگور

در کل لباس مردم کرد عبارت است از:

لباس مردانه ؛ شامل: کورتک و شلوار ( کت و شلوار ) از جنس پار چه…

بقیه متن در ادامه مطلب

به مد لهای مراد خانی ، ستار خانی ، پشمر گانی ، کراسی ( پیراهنی ) ، نیجیری ، جوخه ای ، برگوزی

مراد خانی خود به دو مدل تقسیم میشود دکمه دارو به هم نرسیده(بدون دکمه) .

پیراهنی خود به سه دسته تقسیم میشود زیب دار، بدو ن دکمه، با دکمه.

مد ل مورد پسند جوانان پیرا هنی ، و مدل مورد پسند افراد مسن، مراد خانی و بر گیزی است .لازم به ذکر است که قدیمی ترین و او لین لباس کردی مردانه ستار خانی است .

رانی شلواری است دمپا گشاد مخصوص عشایر روندی (بادینی ) .که امروزه جوانان برای حفظ فلکلور ملت خود در مراسمات از آن استفاده می کنند. مرکز تهیه وتولید آن را میتوان شهرهای زاخو ،دهوک در کردستان عراق وچند شهر کردستان ترکیه را نام برد.

شلوار مامشی شلواری است نسبا" دمپا تنگ که عشایر سورانی از آن استفاده میکنند شهرهای مرکز تهیه آن شهر سلیمانیه (کردستان عراق ) سردشت ، بانه،مریوان وهورمان (کردستان ایران )است.

قیمت لباس کردی مردانه بستگی به جنس آن ازسی هزار تومان الی پانصد ششصد هزار تومان متغییر است.

مدل دیگر که الان مورد استفاده قشر جوان است لباس شبیه لباسهای دیگر با این تفاوت له بون آستین میباشد .

ومدلی دیگر که آمیخته ای از کت رسمی وکت کردی است البته شلواری کردی است که به آن سرشان می گویند وحتی در اصطلاح سورانی قدیم به آن ملکی نیز میگفتند.

ناگفته نماند که یک مدل شلوار کردی هم وجود داشته که دمپاهایی بسیار تنگ دارد واز پایین تا زانو دکمه دار بوده ودکمه ها در یک خط ممتد قرار داشته اند وبه عنوان شلوار نظامی به کار رفته که به شلوار کیلویی مشهور بوده.

1.بوزو و شال ( کلاو وجمدانی)، که عبارت است از یک فرجی بافتنی پشمی لطیف و ظریف که در مناطق کردنشین بافته می شود، همراه با شالی که دور آن بسته میشود.(کاشمیلون ،لندنی ، کره ای ) وهمچنین انواع کلاههای دست بافت.

دیزج مرگور

چمدانی

2.شال کمر(شویتک یا پشتنه):پارچه ای به اندازه های تقریبی 5الی6 متر بستگی به سلیقه فرد از جنس پارچه های رنگارنگ وساده.وبه دوشیوه ی صاف وسه چهار گره بسته می شود.

3. پیراهن پشمی (کراس)که در حال حاضر پارچه ای است.

4.نیمتنه ی کوتاه (چوخک یا جلیقه)

5. شلوار پشمی گشاد که در محل بافته و دوخته می شود و رشته های بند آن در جلو بسته می شود.(دوخین که دست بافت میباشد)

در حال حاضر برای دوخت این لباس ها به جای پشم از پارچه استفاده می شود.

6.کفش محلی که به آن گیوه گفته می شود ولی استفاده از آن از رواج افتاده و تنها در جشن ها از آن استفاده می شود.

7.ساق: در زمستان بر روی جوراب (گوره )میپوشیدند . واطراف آن برای تزیین منگوله هم داشته.

8.دستانه: دستکش که تماما" دست بافت بوده.

برچسب‌ها: انواع لباسهای کردی مردانه

[ چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ٥:٤٦ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed