<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x


عنوان : تحسین لباس‌های کردی در نمایشگاه‌های مدولباس جهانی
تاریخ 
 ۱۳۹۲/۰۱/۲۶ 
ساعت : ۱۳:۰:۳۷
منبع خبر : هنرآنلاین
 

طراح قدیمی لباس‌های کردی معتقد است: تنوع در اشکال گوناگون و نیز نوع پارچه لباس کردی از ویژگی‌های بارز این پوشش است.

ژیوان هاوین طراح دوخت و لباس های کردی در گفت و گو با خبرنگار سرویس مدولباس خبرگزاری هنر ایران گفت: لباس کردی چه نوع زنانه و چه مردانه آن یکی از لباس هایی است که توجه فرهنگ و قومیت های مختلف سراسر جهان را به خود جلب کرده است و هر ساله در نمایشگاه های جهانی مدولباس تحسین همگان را به خود اختصاص می دهد . تنوع در اشکال گوناگون و نیز نوع پارچه های استفاده شده از ویژگی های بارز لباس کردی است.

ژیوان طراح لباس کردی از قسمت های تشکیل شده لباس محلی کردی آقایان گفت: چوخه؛ نیم تنه ای با جنس پنبه یا پشمی است که در ناحیه سقز ،بانه و مریوان به آن "که وا"هم می گویند ودر سنندج آن را همان چوخه می نامند. پانتول؛ شلوار گشاد با دم پای تنگ است که "رانک" هم نامیده می شود. فرنجی؛ یا "فره جی" که ویژه مردان ناحیه اورامانت است و از نمد ساخته و آماده می شود. لفکه سورانی؛ پیراهنی با آستینی بلند و زبانه ای مثلث شکل در انتهای آستین است که آن را در حالت عادی دور مچ دست یا بازو می پیچند.

 

وی در ادامه به قسمت های تشکیل شده لباس بانوی کرد هم اشاره کرد و گفت: لباس زنانه کرد پیچیده تر از لباس مردانه کردی است و از تعداد قطعات بیشتری تشکیل می شود . به طور مثال، جافی؛ شلواری همانند شلوار مردان است . این شلوار را زنان کرد به ویژه زنان روستایی هنگام کار می پوشند و در سایر مواقع این شلوار گشاد را از جنس حریر به پا می کنند. کلنجه؛ نیم تنه ای است که روی پیراهن بلند می پوشند و منطقه اورامان آن را "سوخمه" هم می نامند و از پارچه زری یا مخمل دوخته می شود. همچنین شال؛ از پارچه ای زیبا و دارای رنگی شاد بر ریو لباس در ناحیه کمراستفاده می شود. کلاو یا همان کلاه نیز از جنس مقوا و به شکل استوانه ای کوتاه ساخته می شود که آن را با پولک هایی رنگین تزئین می کنند.

او در پایان مطرح کرد: پوشاک مردان و زنان کرد شامل تن پوش ، سر پوش و پای افزار است که طراحی و کاربرد هر یک از این اجزا بسته به فصل ، نوع کار ، مراسم و جشن ها با یکدیگر تفاوت دارند. هر چند پوشاک نواحی مختلف کردستان مانند اورامان ، سقز ، بانه،گروس ،سنندج و مریوان با هم متفاوت هستند اما از نظر پوشش ظاهری همه با هم در یک سطح قرار می گیرند و گفتنی است از نظر طراحی پارچه و دوخت لباس های محلی منطقه سقز از شهرت چشمگیری بر خوردار هستند.

[ چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ٥:٠٧ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed