<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
xگراوان

چشمه سنگی با صدای ملایم گازی که از آن می جوشد در امتداد صخره رسوبی که خود بوجود آورده سرازیر می شود . به جوی های سنگی منظم و کوچکی تقسیم شده و تمام حجم صخره ساخته شده را مرطوب میکند و از انتهای تیز آن به پایین می ریزد . ذره های آب میلیون ها سال به همین شکل اینجا جاری شده اند و این صحنه رنگارنگ را خلق کرده اند . هر قطره اش ملکولی از رنگ را روی این پیکر صخره ای به یادگار گذاشته است.

یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان سردشت چشمه آب معدنی گراوان می باشد که در نزدیکی شهر ربط واقع شده است، کانی‌ گراوان از چشمه های آب معدنی است که املاح محلول در آن حداقل یک گرم در لیتر می باشد، چشمه در کنار روستایی بنام کانی گویز در جنوب شرق حوضه زاب قرار گرفته که آب جوشان از آن بیرون می آید، در کل این چشمه معدنی و گازدار است و حتی در امور پوست درمانی مورد استفاده قرار می گیرد، آب چشمه پس از جریان در سطح زمین از خود موادی برجای می گذارد و به دنبال آن روز به روز بر حجم توده ی مخروطی شکل و زیبای آن افزوده می شود،آب از نظر معالجه امراض جلدی شهرت داشته و خواص درمانی و بیوفیزیولوژیکی دارد، آب چشمه سرد و به علت شوری اش غیر قابل شرب است. چشمه گراوان علاوه بر این ویژگیهای منحصر به فرد در طبیعتی زیبا و کنار رودخانه هرمزآباد واقع است، آن سوتر توده ای زیبا از جنگلهای بلوط و چشمه ی پر آب کانی کُردان نیز در نزدیکی آن قرار دارند وهر ساله گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور به خود جلب می کند، بعضی برای گردش و تماشای زیبایی آن می آیند و عده ای هم، برای معالجه بیماریهای پوستی. هر ساله با فرا رسیدن فصل بهار چشمه گراوان طبیعت زیبای منطقه را چشم اندازی زیباتر می بخشد و میزبان آنان می شود که طالب زیبایی طبیعت اند... با فرا رسیدن فصل بهار رودخانه هرمز آباد (که در مجاورت آن قرار دارد) پر آب می شود، دشت های مجاور آن پر گل و جنگلهای همجوارش هم سرسبز می شوند.

------------------------

آب معدنی گراو سردشت

چشمه‌ گراو: این‌ چشمه‌ از چشمه‌های‌ آب‌ معدنی‌ می‌باشد که‌ املاح‌ در آن‌حداقل‌ یک‌ گرم‌ در لیتر می‌باشد. این‌ چشمه‌ در نزدیک‌ روستای‌ «کانیه‌ گویٌز» درجنوب‌ شرقی‌ حوضة‌ زاب‌ واقع‌ است‌. که‌ آب‌ جوشان‌ از آن‌ بیرون‌ می‌آید. در کل‌ این‌چشمه‌، معدنی‌ و گازدار می‌باشد. حتی‌ در امور پوست‌درمانی‌ مورد استفاده‌ قرارمی‌گیرد. این‌ چشمه‌ در جوار شرقی‌ رودخانة‌ زاب‌ بین‌ روستاهای‌ «هرمزآباد» و«کانیه‌ گویٌز» برروی‌ سازند فیلیت‌ هوموژنز (یکنواخت‌) و آبرفت‌های‌ رودخانه‌ای‌قرار دارد. آب‌ این‌ چشمه‌ پس‌ از جریان‌ در سطح‌ زمین‌ از خود موادی‌ برجای‌می‌گذارد که‌ روزبه‌روز برحجم‌ تودة‌ مخروطی‌ شکل‌ آن‌ افزوده‌ می‌گردد. آب‌ آن‌ ازنظر سنتی‌ جهت‌ معالجه‌ امراض‌ جلدی‌ شهرت‌ داشته‌ و خواص‌ درمانی‌ وبیوفیزیولوژیکی‌ دارد. آب این چشمه بعد طی کردن مسیری کوتاه به سنگ تبدیل می شود

[ شنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed