<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

 

 

ماموستا محمّد در سال 1303خورشیدی در روستای گردکسپیان پیرانشهر در خانواده‌ای مذهبی‌ دیده به جهان گشود. وی در ایّام کودکی و نوجوانی ابوی بزرگوارش را که یک عالم دینی بود، از دست داد.


استاد عزیزی بعد از فوت پدرش، مدّتی را به‌همراه مادر ارجمندش در کردستان عراق سپری نمود؛ سپس نزد عمویش ملاعبدالله ساکن روستای سوغانلوی پیرانشهر بازگشت. وی دوران تحصیل و طلبگی‌اش را در کردستان ایران و عراق سپری نمود و سرانجام در دهه‌ی 1330 شمسی نزد استادعلامه‌ ملامحمّد باقر بالک مریوان موفق به اخذ مدرک افتا و تدریس شد و تا زمان وفاتش در شهر پیرانشهر و حومه به‌ امر امامت مسجد، تدریس، وعظ و ارشاد مشغول بود. 
وی فردی فروتن، متین، دارای ورع بسیار و از سالکان منسوب طریقت نقشبندی بود.
بیش از صد طلبه از محضر استاد عزیزی مجوز افتا و تدریس دریافت نموده‌ و بیش از 500 طلبه از محضرشان استفاده‌ی علمی نموده‌اند. از استاد عزیزی چهار فرزند پسر به‌ یادگار مانده‌ که سه‌ نفرشان جزو علمای دینی منطقه‌ی پیرانشهراند. از ماموستا عزیزی که‌ عمری با عزت نفس و مناعت طبع، شرافتمندانه‌ زندگی نمود‌، از متاع دنیا، تنها یک کتابخانه‌ی غنی از علوم اسلامی به میراث مانده‌ است.
استاد عزیزی در میان غم و ناراحتی مردم پیرانشهر و حومه‌ در پیرانشهر به‌ خاک سپرده‌ شد. در مراسم ختم وی که‌ با حضور گسترده‌ی مردم منطقه‌ و عالمان دینی‌ مناطق پیرانشهر، مهاباد، کردستان عراق، اشنویه‌، سردشت، نقده‌ و ... در مسجد قدس برگزار شد؛ برخی از علما طی سخنرانی‌هایی به‌ ابعاد شخصیت استاد عزیزی، راه‌کارهای ایجاد محبّت میان مسلمانان و قبول دیگری و ... پرداختند.

ماموستا ملامحمّد عزیزی بعد از گذشت هفت سال بستری در منزل، بر اثر بیماری در سن 85 سالگی در روز چهارشنبه‌ 23/2/88 در پیرانشهر درگذشت.

[ جمعه ۳٠ فروردین ۱۳٩٢ ] [ ٩:٠٩ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed