<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x


  موقعیت جغرافیایی

  روستای کهنه لاهیجان  (  کونه لاجان )  یکی از روستاهای حومه شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی  و در فاصله ۶ کیلومتری و غرب شهرستان واقع شده است .

این روستا یکی از روستاهای دهستان پیران می باشد  و قدمت آن بسیار زیاد  و در دامنه دره حاج ابراهیم قرار گرفته و دارای آب و هوایی معتدل و  مناسب می باشد .

کهنه لاهیجان   یکی از روستاهای مهاجر پذیر شهرستان می باشد .

در جریان سرشماری سال ۷۵ این روستا دارای ۵۹۰ نفر جمعیت بوده در سرشماری سال ۸۵  جمعیت آن به بیش از ۹۸۰ نفر و تعداد ۱۷۵ خانوار رسیده است .

  دلایل رشد جمعیت در روستای کهنه لاهیجان :

1-    مرزی بودن

2-   داشتن زمینهای حاصلخیز و آب فراوان  برای کشاورزی

3-  داشتن مراتع و چراگاههای مناسب برای دامداری

4-  نزدیکی به شهر

5-  قرار گرفتن روستا  در دامنه کوههای حاج ابراهیم

6-   توجه و عنایات خاص دولت جمهوری اسلامی ایران با توجه  به همکاری اهالی و شورای اسلامی 

کشاورزی و دامپروری 

از آنجائیکه روستا در دامنه کوه قرار گرفته و دارای آب فراوان است یکی از روستاهای   مناسب برای کشاورزی است .   محصول عمده کشاورزی روستا گندم -  چغندر  و یونجه  می باشد و این روستاهای دارای باغ های فراوان سیب- هلو- و ..... می باشد .

این روستا با توجه به داشتن مراتع مناسب و کوههای  فراوان برای دامداری بسیار مناسب و مردم زیادی در آنجا مشغول به دامداری هستند و در آغاز فصل گرما گله های خود را به مناطق سردسیر( ییلاق ) می برند و بیش از ۱۲خانوار عشایر در این روستا سکونت دارند و حتی دامداران و عشایر روستاهای حومه شهرستان به مراتع این روستا کوچ کرده و از چراگاههای آن استفاده می نمایند .

دره حاج ابراهیم

 مناطقی که دامداران به آنجا کوچ می کنند در دره حاج ابراهیم واقع شده  و با توجه به صعب العبور بودن راهها ، دامداران مجبورند که وسایل و مایحتاج خود را با اسب حمل نمایند .

مساحت زمین های کشاورزی روستا در حدود ۴۰۰ هکتار می باشد که اکثر زمینهـــای

مذکور آبی بوده و با استفاده از آب رودخانه دره حاج ابراهیم و چشمه هـــــای زیادی

که در دامنه این دره واقع شده  اند  آبیاری می شوند .

 آب رودخانه بغیر ازآبیاری  زمینهای کشاورزی روستای کهنه لاهیجـــان  مورد استفاده کشاورزان  روستای همجوار ( زیوه )  هم قرار می گیرد و تا چند ســــــال قبل مشکلاتی

جهت تقسیم مساوی آب رودخانه برای دو روستا  وجود داشت و خوشبختانه با احداث آب بند و کانال انحراف آب مشکل فوق برطرف و کشاورزان دو روستا به طور عادلانه  از آب رودخانه استفاده می نمایند .

 منبع آب روستا

منبع آب شرب روستا   از چشمه های واقع در دامنه دره حاج ابراهیــــــــم  تامین شده و سالهاست که مردم از طریق این منابع به طور سنتی استفاده می نماید کـــه با توجه به فرسوده شدن شبکه ها و توسعه  روستا مشکلات فراوانی بوجود آمده بود و تعدادی از خانوارها با کمبود آب شرب روبرو می شدند .

در جریان سال ۸۳ با اختصاص اعتباراتی  در حدود  ۲۰۰ میلیون تومان  از طرف اداره آب و فاضلاب نسبت به احداث منبع آب  مشترک برای روستاهای کهنه لاهیجــان و زیوه  و کاسورده اقدام و هر سه روستا مجددا لوله کشی شده و تحت پوشش شبکـــه آب و فاضلاب روستایی قرار گرفتند و اکنون مردم روستاهای مذکور  از آب شرب سالم برخوردار هستند و از آن استفاده می نمایند .

  ویژگی سیاسی

روستای کهنه لاهیجان با توجه به هم مرز بودن با کشور عراق بارها مورد هجوم دشمنان قرار گرفته است . حتی در دوران قبل از انقلاب اسلامی و در زمان رژیم پهلوی این روستا در جریان سال ۱۳۵۲ مورد تهاجم وحشیانه ی هواپیماهای رژیم بعثی عرراق قرار گرفته  و تعداد ۱۵ نفر از اهالی روستا به درجه رفیع شهادت نائل آمده و خانه های بسیاری با خاک یکسان شدند .

در دوران جنگ تحمیلی هم این روستا از موج حملات  هـــــوایی دشمنان درا مان نبوده

است . مردم با ایمان روستا در دوران هشت سال جنگ تحمیـــلی  خانه و کاشانه خود را ترک نکرده و مقاومت نمودند  و به زندگی روزمره خود در این روستــــا ادامه دادند .

در دوران رژیم سابق توجهی به این روستا نشده بود و مردم روستا از همـــــه امکانات

محروم بودند .

کهنه لاهیجان در دوران سازندگی

بعد از پایان جنگ تحمیلی و در دوران سازندگی  و به میمنت نظام مقــــدس جمهوری اسلامی  خدمات ارزنده ای در این روستا بعمل آمد .

احداث جاده و برق رسانی به روستا از جمله اقدامات اولیه ای بود که بعــــــد   از انقلاب

 مردم شاهد آن بودند . جاده روستا  چندین سال بصورت خاکــــی مورد استفاده  قرار گرفته و در سال ۷۹  از طرف اداره راه و ترابری   و با دادن خودیاری از طرف اهالــی روستا  جاده مذکور زیر سازی و آسفالت گردید که این امر باعث رضایت مردم و تسهیل در رفت و‌آمد  وسایل نقیله شد .

 با گسترش شبکه ارتباطات مردم این  روستا هم بی نصیب نماندند  و دفتر مخابراتی در روستا دایر گردید و شروع بکار  نمود .

چند سال بعد از اهالی روستا برای امتیاز تلفن خانگی ثبت نام  و مرکز  مخــــابرات ۲۵۶ شماره ای در روستای همجوار زیوه دایر و هر دو روستا از امتیاز تلفن خانگی برخـوردار شدند .با افزایش جمعیت و تقاضای  زیاد اهالی روستا  ، مسئولین مربوطه اقدام به توسعـه شبکه نموده و مرکز دیجیتالی  دایر و به اکثریت متقاضیان  امتیاز تلفن واگذار و حال مردم روستا با توجه به دیجیتالی  بودن شبکه به راحتی از اینترنت استفاده می کنند .

لازم به ذکر است که در جریان سال ۸۶ دو  کیوسک تلفن کارتی در روستای جهت استفاده عموم راه اندازی گردید تا مردم  روستا و مسافرین به راحتی  با مقصــد مورد نظر خود ارتباط برقرار کنند ولی بعد یکسال بخاطر بعضی از مسائل آنها را جمع آوری نمودند .

  ویژگیهای فرهنگی

مردم روستا  افرادی با ایمان و متدین هستند  و همواره در تمام امورات به یاری یگدیگر می شتابند و خود را در غم و شادی همدیگر شریک می دانند .

دین مردم روستا اسلام و مذهب آنها سنی و پیرو امام شافعـــــــی هستند .

زبان  مردم روستا کردی سورانی می باشد  . محل تجمع مردم برای مراسمات مذهبی مسجد بوده که با همت والای مردم با ایمان و خیر روستا در جــــریان سال ۷۵ مسجدی بزرگ و زیبا در  این روستا تاسیس گردید .

   نماز جمعه

نماز جمعه که یک فریضه الهی  و به عنوان حجی برای فقرا است  به طور مرتب در تمام فصول سال در این روستا با حضور پیر و جوان برگزار می شود .

تعداد زیادی از اهالی روستا خصوصا نوجوانان و جوانان ( دختر و پسر)  در کلاسهای قرآن که توسط یکی از افراد باایمان و متدین  و معتمد روستا به نام مرحوم    ملا عبداله امام      ( روانش شاد )  برگزار می شد شرکت نموده  و اقدام به ختم  این کتاب الهی نموده اند که آثـار فرهنگی و معنوی آن بوجود آمدن نسل جوان متدین و با ایمان  بوده است .

در ضمن بایستی این نکته را یاد آور نمایم که مرحوم  ملا عبداله امام در طول فصول سال بطور مرتب  و بدون هیچگونه توقع و چشمداشتی تنها در راه رضای خدا اقدام به تشکیل  و برگزاری کلاس قرآن  نموده است .

مردم در  مراسمات فوت با شرکت در مجلس ترحیم به مدت ۳ روز در مسجد روستا خود را در غم و اندوه  وارثین مرحوم شریک دانسته و آنها را یاری می نمایند .

[ پنجشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱:٢٤ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed