<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x


 

آبخورده، روستایی است از توابع بخش مرکزی و در شهرستان پیرانشهر استان آذربایان غربی ایران .این روستا در دهستان منگور غربی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۷۵ نفر (۲۲ خانوار)بوده است.

روستای جدید آبخورده: این روستا از اوسط سال 1386 الی 1390 در جایگزین به روستای جدید می شود امکانات روستا:پرورش ماهی، تفریحگاه، باخچه توت فرنگی، مزاعهای زیبا ودیدنی و باغ های میوه از جمله درخت گردوُُِ،سیب،هلو،گیلاس و ...

***************

روستای آبخورده با وسعتی حدود 12/9کیلومتر مربع در منتهی الیه جنوب غربی استان آذربایجان غربی واقع شده است . این روستا از شمال به پیرانشهر ، از جنوب به استان کردستان ، از شرق به مهاباد و از غرب به کشور عراق محدود است روستای آبخورده بین 35 درجه و 9 دقیقه عرض شمالی و 44 درجه و 27 دقیقه طول جغرافیایی قرار دارد . ارتفاع این شهر 1410 متر از سطح دریا و فاصله هوایی آن تا تهران 522 کیلومتر و فاصله روستای آبخورده تا ارومیه از طریق 200 کیلومتر می باشد . کوههای مرتفع و بلندی غرب و شمال غرب این روستا را فرا گرفته که ارتفاعات مرزی ایران و عراق را شامل می شود که بیشتر این کوهها پر فراز ونشیب  هستند  و انواع جانور مختاف در آن به چشم می خورد.

آبـخـورده

روستای آبخورده همین طور که از اسمش پیدا است با آب  شروع شده  این روستا دارای آب فراوانی می باشد کانی ها بسیا ر زیاد که یک  رود را تشکیل داده اند.که روستاهای هم جوار از این آب برای آشامیدن و مصارف کشاورزی از آن استفاده می کنند.

در روستای آبخورده یعنی کل منطقه آثار و بناهای تاریخی قابل ذکری تا بحال کشف نشده است و به علت وضعیت خاص منطقه از نظر جغرافیایی و سوق الجیشی و نا آرامی هایی که این منطقه در طول تاریخ خود شاهد بوده است باعث شده که وضعیت باستان شناسی منطقه در حاله ای ابهام و تاریخی قرار گیرد . بعضی از آثار باستانی منطقه شامل : کتیبه برده مافوره ، آثار هیبه ، گورستان پیرانشهر ، قبر حسین قاضی ، گورستان محمود آباد ، زمین های خدرآوه می باشد که قدمت هیچکدام از آثار ذکر شده مشخص نیست .

در این منطقه علاوه بر موارد فوق تپه‌های ذیل نیز قابل اشاره می‌باشد:

تپه سلوه، تپه گردکان، تپه خالدار، تپه چهل شهیدان، تپه لیک بن، تپه گردکشانه، تپه پسوه، تپه گردگرد کسبیان، تپه سروکانی، تپه خورنج، تپه کله سپیان، تپه شلجاران، تپه گردبن، تپه زینوشیخ، تپه گنه‌دار منگور، تپه هنگ‌آباد، تپه گردبن، تپه زینو شیخ، تپه گنه‌دار منگور، تپه هنگ‌آباد ، تپه باستان بگ، قلاتی سری کوری، تپه قلات، تپه بازرگان، تپه شاریستن، تپه بانه سر، تپه شیختان، تپه دربکه، تپه لاوین، تپه سوغانلو، تپه سرخاب، تپه شین‌آوا، تپه قلموت، تپه قلات، تپه کهنه لاجان، تپه زیوه، تپه کهنه‌خانه، تپه نمنجه، تپه گردرحمت، تپه کانی اشکوت، تپه بری مرگان، تپه قلات شین‌آباد، تپه گردآشوان، قلات جلدیان، تپه گرد مرقد، تپه قلاتی موت آوا، تپه کارالان، تپه بفرنج، تپه برکمران، تپه مهنگ‌آباد، تپه بهنجی، تپه اشکوات، تپه یادنیاوه، تپه گردترکس

[ پنجشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱:۱٠ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed