<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

استاد بداقی در سال 1297 ه.ش در روستای آتابلاغی از توابع شهرستان مهاباد چشم به‌ جهان گشود و در اوان طفولیت از مهر پدری بی‌نصیب شد‌ و سرپرستی وی را مادر ارجمندش عهده‌دار می‌شوند و محمّد خردسال را به‌ حجره‌های تدریس علوم دینی روستاهای اطراف پیرانشهر هدایت می‌کنند. محمّد در ایام جوانی به‌ منظور کسب علوم دینی و معارف اسلامی به‌ کردستان عراق می‌رود و مدتی در آنجا، در حضور اساتید علوم دینی عصر، به‌ تحصیل پرداخته‌ و سرانجام به‌ ایران بازگشته‌ و تا هنگام فارغ‌التّحصیلی در حضور علامه‌ی دوران، مرحوم استاد «ملامحمّد باقر بالک» مریوان، ایّام عمر خود را صرف تحصیل علوم منقول و معقول در سطح عالی می‌کند.


بعد از کسب اجازه‌ی تدریس و فتوا از محضر علامه‌ محمّدباقر بالک در سال 1329شمسی، در روستای «آرنا» از توابع شهرستان نقده‌ به‌ عنوان امام جماعت روستای مذکور، به‌ تدریس علوم دینی همت گماشت.   
این استاد فرهیخته بعد از اقامتی کوتاه در روستای اندیزه به اقتضای رسم معهود عُلما، آبادی«شیلم جاران» را به مدت سه دهه به زیور وجود ذیقیمت خویش، مزین ساختند و جویندگان علم و معرفت را به فیض یادگیری علوم اسلامی نائل می‌گردانیدند. به منظور نظم بخشیدن به امور مذهبی و ملی مردم مسلمان کرد به تشکیل «یه‌کیتی زانایانی ئایینی کوردستان» اتحادیه‌ی علمای دینی کردستان مبادرت ورزید و در این راستا از بذل و انفاق مادی و معنوی از دارایی‌های شخصی خود دریغ نورزید.
بیش از 200نفر از علما از حضور وی کسب فیض نموده‌ و اجازه‌ی فتو‌ا دریافت نموده‌اند.
استاد بداقی در اوایل انقلاب سال 1357 به‌ پیرانشهر آمده‌ و در مدرسه‌ی علوم دینی مسجد خانقاه‌ (زرگتن) به‌ ترویج و تدریس علوم اسلامی به‌ طور گسترده‌ پرداخته‌ و نیز تأسیس «دار العلوم صلاح‌الدّین ایوبی» پیرانشهر از باقیات‌الصّالحات ایشان می‌باشد. از وی چندین رساله تحت عناوین‌؛ «حواشی ألطاف الهیة»، «حواشی جمع الجوامع»، «حواشی تحفة المحتاج»، «راهنمای طلاق»، «چراغ چهارراه‌ پیچیده‌» و «القول الواضح فی التوسّل بالرجل الصالح » تألیف و منتشر شده‌ است.
شایان ذکر است که‌ استاد بداقی از مرشدان و مریدان منسوب طریقت نقشبندی بود و در این زمینه‌ نیز به‌ ارشاد و راهنمایی خیل مشتاقان علم و معرفت همّت می‌گماشت.
علامه‌ حاج ماموستا ملامحمّد بداقی روز دوشنبه‌ 26/11/1388 رأس ساعت2 بعداز ظهر در سن 91 سالگی در شهر پیرانشهر بر اثر بیماری دار فانی وداع نمود ند و در میان غم و اندوه مردم مسلمان پیرانشهر و شهرهای همجوار و سایر علمای کردستان تشییع و در گورستان «زرگتن» پیرانشهر به خاک سپرده شد. یادش گرامی و فردوس اعلی جایگاهش باد.

[ جمعه ۳٠ فروردین ۱۳٩٢ ] [ ۸:٥۸ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed